Dachy

- porady.pl
 
Dachy-Porady - Home Mapa strony Kontakt
Dachy
 

Wszystko o dachach

Dachy-porady.pl to serwis informacyjny branży dekarskiej. Naszym celem jest prezentowanie najnowszych informacji o nowościach produktowych, ofertach promocyjnych producentów i istotnych wydarzeniach w branży budowlanej w zakresie wytwarzania i instalacji pokryć dachowych. Szczególnie gorąco zachęcamy do odwiedzenia i lektury działu "porady".

Porady

  • 14-03-2017

Kominek z systemem DGP. Źródło ciepła w Twoim domu

Ale instalacja centralnego ogrzewania nie musi być jedynym źródłem ciepła. Funkcję tą może pełnić również kominek, który zazwyczaj jest częścią każdego salonu.

Kominek nie musi być wyłącznie elementem wyposażenia pokoju dziennego, częścią aranżacji salonu. Obok niewątpliwie estetycznej funkcji, może też pełnić praktyczną – będąc ważnym źródłem ciepła nie tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje, ale też w innych wnętrzach domu.

Co to jest DGP?

Uzupełnieniem centralnego ogrzewania jest kominek z systemem DGP, czyli opcją dystrybucji gorącego powietrza. Za sprawą stosunkowo prostej w budowie instalacji ciepło rozprowadzane jest do niemal wszystkich pomieszczeń w domu – nie zaleca się rozciągania instalacji do kuchni, toalety i pomieszczenia gospodarczego, ze względu na możliwość przedostawania się zapachów do innych wnętrz domu.

Ogrzewanie kominkowe powinno zostać zaplanowane już na etapie projektowania domu. W projekcie należy wykazać umiejscowienie kominka (najlepiej w centralnym miejscu domu), rozkład przewodów rozprowadzających powietrze, rodzaj stropu.

Jak działa DGP?


Zasada działania systemu ogrzewania kominkowego jest bardzo prosta. Wykonany z żeliwa lub stali wkład kominkowy podczas palenia rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Aby zapobiec jego uszkodzeniu, między nim a obudową pozostawiana jest wolna przestrzeń, w obrębie której krąży powietrze. W przypadku standardowego kominka wnikające dolną kratką wlotową powietrze, po nagrzaniu wydostaje się górną kratką wylotową do salonu (pomieszczenia, w którym znajduje się kominek). Natomiast w systemie DGP w górnej części obudowy znajduje się okap z wlotami do przewodów. Tam też unosi się nagrzane powietrze, które następnie dystrybuowane jest przewodami do poszczególnych pomieszczeń – kratki wlotowe znajdują się w ścianach, suficie lub podłodze.

Prawidłowe funkcjonowanie systemu zależy od odpowiedniej cyrkulacji powietrza – niezbędny jest nawiew powietrza świeżego. Długość przewodów warunkuje wielkość domu, a dokładnie odległość pomieszczeń objętych systemem względem źródła ciepła – pomieszczenia z kominkiem. Im dłuższe będą przewody, tym słabszy będzie naturalny przepływ powietrza. W przypadku przewodów przekraczających 4-5 m, konieczny jest wentylator wspomagający dystrybucję ciepła. W ten sposób powietrze jest równomiernie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach w domu.

Co warto wiedzieć?

Kominek z systemem DGP jest stosunkowo prostą do wykonania instalacją. Stanowi ekonomiczne uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania, które na czas palenia w kominku nie musi pracować. Należy jednak pamiętać, że gdy w kominku przestaje się palić, automatycznie zanika źródło ciepła, więc i system przestaje funkcjonować.
           

     

Polecamy:

     

Ranking firm

Pokrycia i akcesoria dachowe

śr. ocena: 4.97 oceniany: 71 razy

Pokrycia dachowe

śr. ocena: 3.65 oceniany: 17 razy

Budomat Marek Wenderlich

śr. ocena: 5 oceniany: 11 razy

Blachy dachowe. Producent Opole

śr. ocena: 4.27 oceniany: 11 razy

Metalkomp Sp.j.

śr. ocena: 4.5 oceniany: 8 razy

Zobacz cały ranking

     
 
 
     

Porady, informacje, aktualności z branży dekarskiej. Katalog firm związanych z branżą dekarską, producentów i dystrybutorów pokryć dachowych, rynien i akcesoriów oraz przedsiębiorstwa oferujące usługi dekarskie.


Dachy-Porady.pl